Garnitur damski

Wydawać by się mogło, że moda była światem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet. Ich ubiory uchodziły wyraz pozycji społecznej. Z drugiej strony kobiety były zakładniczkami skostniałej tradycji i konwenansów. Z biegiem lat nadszedł czas przełomowych zmian, które uwolniły kobiety z gorsetów. Wiek XX to okres industrializacji przemysłu. Warunki wojenne miały wpływ na maksymalne uproszczenie ubioru oraz zwiększenie jego funkcjonalności. W sferze mody to przede wszystkim wyzwolenie z gorsetów. Moda stała się odbiciem rzeczywistości. Kobiety odważnie sięgnęły do męskiej garderoby. Powstawały pierwsze uniformy zestawiane ze skromnymi koszulami. Te z założenia miały być proste i oszczędne. Kroje miały być krótsze oraz pasować każdej sylwetce. Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą zmniejszano w tym celu ubiory męskie. Lata 30 XX w. zaskoczyły niespodziewanym powrotem do kultu kobiecości i jej walorów– wąskich, podkreślonych talii. Moda miała być funkcjonalna i minimalistyczna.
Panie  wreszcie odziedziczyły spodnie, które stały się ich codziennym ubiorem. Nosiły je nie tylko buntowniczki i feministki. Momentem bezprecedensowym była premiera słynnego „Le smoking”, czyli pionierskiego projektu dwurzędowego garnituru damskiego. Przekornie do dotychczasowych męskich przywilejów, pani w smokingu intrygowała, epatowała kobiecością i dawała wyraz klasycznej paryskiej elegancji. Ówczesne damskie garnitury nie były po prostu męskim strojem przełożonym na kobiecą sylwetkę. Cenione za wygodę, były chętnie zakładane na co dzień, choć nadal wydawały się kontrowersyjne i nie były akceptowane. Damski kostium z wąską spódnicą oraz białą koszulą utrwalał się jako uniform każdej eleganckiej kobiety. Panie ceniły go za możliwość oderwania się od tradycyjnych sukienek. Współcześnie szczególnie modne są szerokie, lejące spodnie typu pallazo lub modele z wysokim stanem, kantem oraz eleganckimi mankietami. Dla odważnych kobiet nie lada gratką są czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie stawiające na minimalizm kochają eleganckie białe komplety na gorące dni. Biznesową klasyką są zestawy w zachowawczej kolorystyce czerni oraz granatu.
Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem wyjątkowego oddania klasycznemu pojęciu elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy ponadczasowe kolekcje damskie i męskie z szacunkiem dla tradycji i wzorów mody polskiej. Wyróżnia je zwłaszcza  użycie wysokiej klasy materiałów oraz niezwykle dbałych wykończeń. Marka staje się świadomym spadkobiercą oraz kontynuatorem dziedzictwa mody damskiej. 
Powrót do góry